• این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • تلفن : 09196359446
  •  شرکت تعاونی توسعه ناب گوهران سبلان
  •  تلگرام: 

تجهیز و راه اندازی آزمایشگاه گوهرشناسی

 این متن بصورت دمو می باشد.می توانید آن را تغییر دهید.

 تستر الماس

 دانشمندان رشته سنگ شناسی از طریق خواص فیزیکی کانی های مختلف به تفاوت بین آنها پی می برند. اکنون سوال اینجاست که چگونه می تواند از این خاصیت استفاده کرد و یک الماس را از یاقوت سرخ، یاقوت کبود و توپاز تشخیص داد؟ هر کدام از این کانی ها سختی های مختلف، شکست نوری گوناگون و طیف رنگی متفاوتی دارند. البته این امکان وجود دارد که افراد دوره های گوهر شناسی را نگذرانده باشند. حتی اگر این دوره ها را آموزش دیده باشند، زمانیکه تصمیم دارید سنگی مانند الماس بخرید، همراه خود رفرکتومتر یا اسپکتروسکوپ ندارید. آنچه که شما احتیاج دارید وسیله ایست که بتوان آن را به راحتی به مکان های مختلفی حمل کرد، همچنین این دستگاه باید قابل اطمینان بوده و قیمت مناسبی نیز داشته تا زمانیکه شما تصمیم دارید الماس بخرید، با حمل این وسیله دچار مشکل نشوید. این دستگاه مناسب تستر الماس است.

 طیف سنج

 طيف سنج دستگاهي است که در علوم مختلف از جمله فيزيک و شيمي استفاده ميشود ولي کاربرد مدنظر ما در اين مقاله،چگونگي استفاده از طيف سنج در علم گوهرشناسي است . به وسيله طيف سنج مي توان نورهايي که توسط سنگ هاي قيمتي جذب مي شوند، تشخيص داد. مواد شفاف بخش هايي از طيف الکترومغناطيسي را جذب کرده و اگر بخش جذب نشده جز نورهاي مرئي باشد رنگ ماده را نشان مي دهد.

 چلسی فیلتر

 اگر با استفاده از چلسي فيلتر (Chelsea filter) به برخي از سنگ هاي قيمتي نگاه کنيد آنها را به رنگ ديگري مي بينيد. اين تغيير رنگ ميتواند به شناخت گوهر کمک کند. از اين روش ميتوان براي تشخيص ياقوت سرخ، گارنت (البته نه تمام گارنت ها) و زمرد از شيشه استفاده کرد. همچنين با استفاده از فيلتر چلسي مي توان بسياري از سنگ هاي مصنوعي از جمله کبالت آبي شيشه اي را از گوهرهاي آبي رنگ طبيعي تشخيص داد.